???warnOperationFailedBecauseWarning???
Atgal

Statistikai skatina visuomenės informavimą 2013 – Tarptautiniais statistikos metais

 

1400 grupių, 111 šalių dalyvauja pasaulinėje informavimo kampanijoje.

2013 m. sausio 11 d. Europos statistikų farmacijos pramonėje federacija (ESFPF, angl. European Federation of Statisticians in the Pharmaceutical Industry, EFSPI) ir daugiau nei 1400 organizacijų 111 šalių vienija pastangas informuojant pasaulio visuomenę apie Tarptautinius statistikos metus (Statistika 2013, angl. Statistics 2013) – pasaulinę iniciatyvą, išryškinsiančią statistikos indėlį ieškant pasaulinių uždavinių sprendimų.
Šios informavimo kampanijos tikslai yra:
-    Didinti visuomenės supratimą apie statistikos galią ir įtaką visiems visuomenės gyvenimo aspektams;
-    Puoselėti statistiką kaip profesiją, ypač tarp vyresnių klasių mokinių.
Statistika 2013 iniciatyvos dalyviai – tai nacionalinės ir tarptautinės profesinės draugijos, universitetai, mokyklos, įmonės, vyriausybės įstaigos ir mokslo institutai. Šios grupės padės milijonams žmonių suvokti statistikos mokslo vertę organizuodamos įvairius seminarus ir informuodamos mokinius, studentus ir žiniasklaidą.
Statistika – duomenimis pagrįsto žinojimo ir neapibrėžtumo matavimo, kontroliavimo ir perteikimo mokslas – tai daug daugiau negu skaičiai laikraščio sporto skiltyje. Statistikos mokslo poveikis – labai stiprus ir toli siekiantis, tačiau dauguma žmonių nežino, kaip jis pagerina jų gyvenimus, sako Chrissie Fletcher'is, ESFPF vadovas.
„Daugumai žmonių statistika – nematomas mokslas," – tęsia C. Fletcher'is. – „Ši metus trūksianti pasaulinė informavimo kampanija padės pakelti skraistę, dengiančią statistiką nuo visuomenės supratimo."
Statistikos įtakos pavyzdžių mūsų visuomenėje – apstu. Pavyzdžiui, statistika prognozuoja orus ir gamtinius pavojus, tiekia energiją interneto naršyklėms ir rinkodaros kampanijoms, atranda ir kuria naujus vaistus, daro pasaulį saugesnį ir tvaresnį. Per pastaruosius du šimtmečius statistika buvo būtina patvirtinant daugelį žmonijos didžiausių mokslinių atradimų ir proveržių, tokių kaip dalelė Higso bozonas ir „žalioji revoliucija" žemės ūkyje.
Šiandien statistika gerina žmonių gyvenimo kokybę didžiausiuose žemynuose:

  • Afrikoje statistinė analizė nutraukia skurdo ratą gerinant raštingumą;
  • Azijoje transporto infrastruktūra tobulinama remiantis žmonių srautų statistiniais modeliais;
  • Australijoje statistika buvo pagrindinė priemonė aiškinantis dopingo vartojimo atvejus 27-ose olimpinėse žaidynėse 2000 m.;
  • Europoje statistikos mokslas yra svarbi priemonė tiriant, kuriant ir pristatant rinkai  naujus vaistus ir sveikatos apsaugos technologijas;
  • Šiaurės Amerikoje statistika sintezuoja įrodymus, kurių pagrindu tobulinamas širdies ligų gydymas;
  • Pietų Amerikoje statistiniai metodai padeda išmaitinti pasaulį nustatant naujas kultūras veisimo bandymuose.

„Mūsų pasaulis tampa vis labai prisotintas ir priklausomas nuo duomenų. Statistinė analizė  ištraukia iš šio didžiulio duomenų skaičiaus informaciją, kuri gali būti sprendimų priėmimo pagrindas įvairiuose organizacijose," – aiškina C. Fletcher'is. – „Be statistikos gyvenimas būtų visai kitoks."
Svarbiausios kampanijos Statistika 2013 priemonės yra tinklalapis – www.statistics2013.org – ir informacinis dviejų su puse minučių trukmės vaizdo klipas – Kodėl Jums svarbi statistika, kuriame aiškinama, kaip statistika gerina septynių milijardų pasaulio gyventojų gyvenimus. Tinklalapyje rasite šiuos skyrius:

  • Kas yra statistika? (What Is Statistics?) – paaiškinimas nespecialistų kalba;
  • Stats2013AtSchool – statistinė viktorina moksleiviams;
  • Statistika kaip profesija (Statistics as a Career) – informacija apie statistiko darbą ir karjerą;
  • Priemonės mokytojams (Teacher Resources) – medžiaga pradinio ir vidurinio ugdymo klasių mokiniams, skrajutė ir plakatai, kuriuos galima parsisiųsti.

ESFPF  informuos apie Statistika 2013 iniciatyvą visų savo 2013 m. vyksiančių mokslinių posėdžių metu. Kiekviena kampanijoje dalyvaujanti organizacija visus metus organizuos įvairius renginius; informacija apie tai šiuo metu rengiama ir artimiausiu metu bus paskelbta ESFPF tinklalapyje,  www.efspi.org.
Statistika 2013 iniciatyvos įkūrėjai yra Amerikos statistikos asociacija (angl. American Statistical Association), Matematinės statistikos institutas (angl. Institute of Mathematical Statistics), Tarptautinė biometrijos draugija (angl. International Biometric Society), Tarptautinis statistikos institutas (angl. International Statistical Institute) (ir Bernoulli draugija (angl. Bernoulli Society) bei Karališkoji statistikos draugija (angl. Royal Statistical Society).
ESFPF nariai yra dešimt nacionalinių organizacijų, kuriose dirba apie 2800 statistikų ir statistikos programuotojų. ESFPF tikslai yra skatinti profesinių standartų laikymąsi, bendradarbiauti su nacionalinėmis ir tarptautinėmis valdžios institucijoms joms aktualiais statistikos ir mokslo klausimais bei dalintis informacija ir gerąja patirtimi Europos farmacijos pramonės statistikų bendruomenėje.