???warnOperationFailedBecauseWarning???
Atgal

Statistikos egzaminas – kietas riešutėlis

 

Pirmą kartą organizuotas statistikos egzaminas dalyviams nepasirodė lengvas. Maksimalaus balų skaičiaus (30) nesurinko nė vienas dalyvis.

„Manome, kad klausimai nebuvo per sunkūs, bet tikrai vertė truputį pasukti galvą, pasinaudoti oficialiais šaltiniais, paieškoti informacijos Oficialiosios statistikos portale. Šiuo egzaminu norėjome parodyti, kiek įvairios informacijos viešai skelbia Statistikos departamentas, ir paskatinti jos paieškoti Rodiklių duomenų bazėje, Oficialiosios statistikos portale. Kai kurie teisingi atsakymai pasirodė netikėti net ir mums ir privertė susimąstyti – statistika gali keisti mūsų supratimą apie aplinką, tam tikrus reiškinius. Pavyzdžiui, gali atrodyti, kad į Lietuvą atvyksta daug užsieniečių, tačiau tai netiesa. Ne Lietuvos pilietybę turintys asmenys šalyje sudaro tik 3 proc. visų gyventojų. Išlaidos maistui sudaro ne pusę, kaip daugelis mano, bet penktadalį mūsų vartojimo išlaidų, o po maisto daugiausia mes išleidžiame transportui“, – kalbėjo viena iš statistikos egzamino organizatorių, Lietuvos statistikos departamento darbuotoja Eglė Vankevičė.

Statistikos egzaminas vyko rugsėjo 6-ąją 102-ojo Lietuvos statistikos departamento gimtadienio proga. Egzaminą organizavo Lietuvos statistikos departamentas kartu su Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija.

Dalyviams buvo parengta 30 klausimų iš demografinės, tarptautinės prekybos, švietimo, socialinės, verslo, ūkio ir finansų statistikos. Taip pat buvo klausimų iš istorinės statistikos bei statistikos teorijos.

Už kiekvieną teisingą atsakymą dalyviai gaudavo po tašką. Daugiausia teisingų atsakymų pateikė Dominykas Viliūnas iš Visagino (22 taškai), Edgaras Janušauskas iš Alytaus (21 taškas). Po 20 taškų surinko vilnietės Emilė Znutaitė, Kristina Mažeikaitė, Ingrida Berdikšlytė ir Ligita Praspiestytė bei klaipėdietis Aleksandr Baranovskij. Dauguma dalyvių buvo iš Vilniaus miesto, tačiau egzamine dalyvavo ir kitų miestų gyventojų, ir net užsienio lietuvių. Tarp atsakinėjusiųjų į klausimus buvo studentų, institucijų atstovų, žurnalistų.

102-iems daugiausia taškų surinkusiems egzamino dalyviams bus išsiųsti „Statistikos žinovų“ sertifikatai bei Lietuvos statistikos departamento įsteigti prizai. 

Egzaminas organizuotas siekiant ugdyti visuomenės statistinį raštingumą, atkreipti dėmesį į vis didėjantį nepatikrintos informacijos srautą internete, plintančias melagienas ir padėti atsirinkti informacijos šaltinius.


Norintieji pasitikrinti savo žinias iki rugsėjo 30 d. dar gali pabandyti atsakyti į klausimus interneto puslapyje faktainegandai.lrt.lt.

Kad būtų drąsiau ir lengviau atsakinėti į pateiktus klausimus, galima susipažinti su skelbiamais rodikliais skyrelyje „Pažintis su statistika“.